Do największego sukcesu tej kadencji należy zrealizowanie programu wyborczego. Sukcesem jest również utrzymanie zerowego zadłużenia gminy oraz pozyskanie ponad 11 mln. zł unijnych i krajowych dotacji na realizację gminnych zadań. Wartym podkreślenia jest również fakt, że bezrobocie w naszej gminie spadło poniżej 4 % i jest jednym z najniższych w naszym województwie. Pozyskanie znacznych dotacji unijnych i krajowych pozwoliło na zrealizowanie n/wym. inwestycji i przedsięwzięć.
W 2015 r.:
- Wykonaliśmy nową drogą łączącą ul. Mokrą z ul. Dworcową w Stepnicy. Droga ta jest przede wszystkim wykorzystywana przez transport ciężarowy przewożący towary do i z portu.
- Wybudowaliśmy sanitarną sieć kanalizacyjną i wodociągową do działek budowlanych w Stepniczce.
- Wybudowaliśmy kanalizację sanitarną grawitacyjną i tłoczną wraz z przepompownią ścieków i zasilaniem energetycznym dla działek budowlanych i ujęcia wody w Miłowie.
- Wybudowaliśmy w Stepniczce i Gąsierzynie dwie hybrydowe uliczne lampy LED zasilane energią słoneczną i wiatrową.
- Wybudowaliśmy w Czarnocinie slip do wodowania łodzi oraz czerpania wody do celów ppoż.
- Wybudowaliśmy na przystani żeglarskiej na Kanale Młyńskim w Stepnicy instalację elektryczną wraz ze słupkami do jej poboru oraz słupkami do poboru wody przez żeglarzy.
- Wykonaliśmy remont jednorodzinnego budynku mieszkalnego w Stepniczce. Budynek ten gmina przejęła w spadku po zmarłym mieszkańcu gminy, który nie posiadał spadkobierców. Budynek przeznaczono do zasiedlenia przez polską rodzinę repatriantów z Kazachstanu.
- Wybudowaliśmy gminny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Stepnicy /PSZOK/.
- Wybudowaliśmy kolejny blok mieszkalny z 26 mieszkaniami.
- Wybudowaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej tłocznej i grawitacyjnej oraz wodociągowej wraz z przepompowniami ścieków w Stepnicy przy ulicach Bolesława Śmiałego, Królowej Jadwigi, Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W sumie wybudowano 1603,85 m sieci wodociągowej, 1747,74 m sieci kanalizacyjnej, oraz dwie przepompownie.
- Wybudowaliśmy 450 m przesyłowej sieci wodociągowej łącząc nią miejscowości Żarnówko Leśne z Żarnówkiem Gospodarczym.
- Wybudowaliśmy w Stepnicy dwa obiekty użyteczności publicznej w systemie „zaprojektuj i wybuduj” w postaci budynków bosmanatów na przystaniach żeglarskich na Kanale Młyńskim i przy porcie rybackim. Budynki, poza pomieszczeniami dla bosmanów, posiadają pomieszczenia gospodarcze, ogólnie dostępne kabiny WC i prysznice.
- Na stadionie w Stepnicy wykonaliśmy remont elewacji i ocieplenie budynku klubowego oraz piłkochwyt na bocznej ścianie stadionu.
- Wykonaliśmy wiaty rekreacyjne dla rowerzystów w Stepniczce, Bogusławiu i Racimierzu.
- Wykonaliśmy z tłucznia i kruszywa łamanego nawierzchnie ulic Anny Jagiellonki i Bolesława Chrobrego w Stepnicy.
- Wykonaliśmy nowe wrota wejściowe do kaplicy cmentarnej w Stepnicy.
- Wybudowaliśmy drogę dojazdową do slipu na przystani żeglarskiej przy porcie rybackim w Stepnicy.
- Zakupiliśmy pompy do oczyszczalni ścieków oraz do przepompowni ścieków.
- Każdego roku udzielaliśmy dotacji Parafii w Stepnicy na remont zabytkowego kościoła.
- Rozbudowaliśmy monitoring Stepnicy. Aktualnie w mieście funkcjonuje 17 kamer, które przekazują obraz monitorowanych miejsc do centrum znajdującego się u Komendanta Straży Miejskiej.
- Wykonaliśmy siłami własnymi z materiałów pozostałych po innych budowach parking samochodowy przy Szkole Podstawowej w Stepnicy oraz chodnik przez park w Czarnocinie.
- W Zielonczynie na istniejącej sieci wodociągowej wykonaliśmy hydranty ppoż. Do tego czasu miejscowość ta nie posiadała takich hydrantów.
W 2016 r.:
- W Stepnicy przy ulicy Kolejowej zakończyliśmy budowę i oddaliśmy do użytkowania piąty budynek mieszkalny z 26 mieszkaniami.
- Wykonaliśmy elewację wraz z dociepleniem budynku komunalnego przy ul. Barnima w Stepniczce.
- Wykonaliśmy prace remontowe na oczyszczalni ścieków w Stepnicy. Wykonanie tych prac obniżyło koszty eksploatacyjne oczyszczalni oraz zapewniło jej bezawaryjne długoletnie dalsze funkcjonowanie.
- Wykonaliśmy nowe nawierzchnie ulic Anny Jagiellonki i Słonecznej w Stepnicy, ulicy Podgórnej w Żarnowie i drogi w Żarnówku.
- Wykonaliśmy nowy chodnik wraz z przejściami dla pieszych pomiędzy ulicami Mokrą i Dworcową w Stepnicy.
- Wykonaliśmy utwardzenie placu składowego wraz z ogrodzeniem przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Stepnicy z przeznaczeniem na składowanie odpadów zielonych.
- Wykonaliśmy grilla betonowego na terenie „dzikiej plaży” w Stepnicy.
- W związku z rozbudową osiedla budynków mieszkaniowych jednorodzinnych w Kopicach wykonaliśmy przepompownię ścieków sanitarnych.
W 2017 r.:
- Przebudowaliśmy ulicę Tadeusza Kościuszki i ulicę Portową w Stepnicy, tj. wykonaliśmy nowe nawierzchnie jezdni i chodników, nowe znacznie większe parkingi niezbędne w sezonie turystycznym, wykonaliśmy kanalizację wód opadowych, zdemontowaliśmy betonowe, stojące w chodniku słupy energetyczne i przenieśliśmy instalację energetyczną do ziemi, zamontowaliśmy nowe słupy oświetlenia ulicznego z ledowymi lampami.
- W ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego dokonaliśmy wymiany lamp oświetlenia ulicznego w Stepnicy na energooszczędne lampy ledowe. Warto podkreślić, że ta inwestycja była możliwa dzięki temu, że Stepnica uzyskała prawa miejskie, ponieważ z tego programu unijnego mogły korzystać tylko miasta. W wyniku tego przedsięwzięcia koszty zakupu energii elektrycznej zmniejszą się o około 60 %. Na dwujezdniowym odcinku ulicy Bolesława Krzywoustego w Stepnicy dokonaliśmy przejęcia od ENEA S.A. oświetlenia ulicznego, co pozwoliło nam na wymianę starych skorodowanych słupów oświetleniowych na nowe z lampami ledowymi.
- W celu poprawy jakości wody konsumpcyjnej mieszkańcom Widzieńska wykonaliśmy kapitalny remont i modernizację tamtejszej stacji ujęcia wody.
- W celu zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego gminy zakupiliśmy dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Stepnicy samochód cysternę o pojemności 12,5 tys. litrów. Ta ilość wody wraz z wodą jaką posiadamy w zbiornikach pozostałych trzech samochodów bojowych OSP / 10 tys. litrów / daje nam możliwość zgaszenia pożaru obiektu bez potrzeby uzupełnienia wody np. z hydrantów.
- Wykonaliśmy zadaszenie poletka osadowego na oczyszczalni ścieków w Stepnicy oraz wykonaliśmy kanalizacji sanitarnej w Łące, Stepnicy, Kopicach i Miłowie.
- Wykonaliśmy siłownie zewnętrzne w Widzieńsku, Gąsierzynie, Racimierzu i Jarszewku. Siłownie wykorzystywane są zarówno przez mieszkańców wymienionych miejscowości, jak i turystów.
- W celu oświetlenia parkingu przy Orliku i hali sportowej w Stepnicy wybudowaliśmy dwie ledowe lampy hybrydowe. Lampy te, niezbędną do oświetlenia energię, czerpią z promieni słonecznych i wiatru.
- Wybudowaliśmy przy OSP Czarnocin wiatę rekreacyjną wraz z częścią magazynową.
- Wykonaliśmy remont pomieszczeń w Gminnym Ośrodku Kultury w Stepnicy.
- Wykonaliśmy nową nawierzchnię szutrową komunalnej drogi gruntowej prowadzącej od ulicy Bolesława Krzywoustego w Stepnicy do nowo wybudowanych budynków przy ulicy Władysława Łokietka.
- Wykonaliśmy ogrodzenie użytkowanego przez LKS Pionier Żarnowo stadionu piłkarskiego w Racimierzu.
- Wykonaliśmy nową nawierzchnię ulicy Zygmunta Starego i Mieszka I w Stepnicy.
- Wytyczyliśmy i oznakowaliśmy 61 km szlaków rowerowych i 22,4 km szlaków pieszo-rowerowych.
W 2018 r.:
- Wybudowaliśmy nową ulicę Dębową w Stepnicy (d. Bogusławiu). Ulica została wykonana z płyt monolitycznych.
- Wybudowaliśmy miejsce spotkań dla mieszkańców Łąki z przeznaczeniem również na świetlicę socjoterapeutyczną.
- Rozbudowaliśmy Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy poprzez powiększenie sali teatralnej, remont sanitariatów i wybudowanie nowego pomieszczenia administracyjnego.
- Rozpoczęliśmy modernizację ścieżki rowerowej na trasie Stepnica – Widzieńsko poprzez nałożenie mineralnej wodoprzepuszczalnej warstwy ścieralnej naturalnie stabilizowanej typu Hanse Grand Robus.
- Wykonaliśmy linowe place zabaw przy Szkole Podstawowej w Stepnicy i na plaży w Stepnicy.
- Zagospodarowaliśmy przestrzeń publiczną na stadionie w Stepnicy poprzez wybudowanie wiaty, podwyższenie ogrodzenia, zamontowanie piłkochwytów.
- Wykonaliśmy trybuny sportowe na stadionie w Stepnicy i Racimierzu.
- Wykonaliśmy nową betonową posadzkę w garażach OSP w Stepnicy.
- Zakupiliśmy wyposażenie dla jednostek OSP w Stepnicy, Żarnowie i Czarnocinie.
- Zamontowaliśmy słupek do poboru wody w przystani jachtowej w basenie rybackim portu w Stepnicy.
- Wybudowaliśmy oświetlenie chodnika w parku w Bogusławiu.
- Wykonaliśmy w całej gminie nowe oznakowanie nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej.
- Wyremontowaliśmy trafostacje przy stacji uzdatniania wody w Łące i przy oczyszczalni ścieków w Stepnicy.
- Wykonaliśmy ogrodzenia czołowe portu przeładunkowego w Stepnicy.
- Wyremontowaliśmy pomieszczenia oraz zamontowaliśmy nowe drzwi wejściowe do ośrodka zdrowia w Stepnicy.
- Wyremontowaliśmy pomieszczenia kaplicy cmentarnej w Stepnicy.
- Wybudowaliśmy dodatkowy zbiornik na wodę konsumpcyjną przy stacji ujęcia wody w Budzieniu.
- Wykonaliśmy nowe nawierzchnie ulic w Stepniczce i Kopicach.
Oprócz wymienionych inwestycji wykonaliśmy wiele remontów mieszkań i obiektów komunalnych. Wykonywaliśmy bieżące remonty w szkołach oraz wyposażyliśmy je w nowoczesne pomoce naukowe. Zakupiono za kilkaset tysięcy złotych nowoczesne wyposażenie dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Własne środki finansowe przeznaczone na inwestycje, zatrudnienie, organizacje imprez pomnażaliśmy o dotacje krajowe i unijne. Posiadane środki własne i otrzymane dotacje pomimo wykonania tak wielu inwestycji, pozwoliły uniknąć nam zaciągania pożyczek. Kończymy kadencję z zerowym zadłużeniem, czym może się pochwalić bardzo niewiele samorządów w Polsce.
Wykonanie tak dużej ilości inwestycji przy zerowym zadłużeniu zostało zauważone przez gremia krajowych ekspertów, które przyznały naszej gminie n/wym. wyróżnienia:
- Za promowanie idei Ruchu Olimpijskiego i pracę na rzecz rozwoju kultury fizycznej i sportu.
- Lider Rozwoju Regionalnego.
- Za wykonanie inwestycji w trzech dziedzinach tj. remonty i budowa dróg, budowa sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, oczyszczalnie ścieków, oświetlenia ulic oraz gospodarka mieszkaniowa zajęliśmy dwukrotnie IV miejsce w Polsce.
- W rankingu Samorząd 25-lecia zajęliśmy IV miejsce w Polsce w kategorii gmin miejsko-wiejskich.
- W Sportowym Turnieju Miast i Gmin zajmowaliśmy w 2015 r. VI miejsce, w 2016 r. XII miejsce, w 2017 r. VIII miejsce i w 2018 r. IV miejsce w Polsce otrzymując oprócz pucharów również wyróżnienia finansowe.
- W każdym roku minionej kadencji nasza plaża w Stepnicy była wyróżniania tytułem Błękitnej Flagi.
- Wyróżnienie pieniężne przyznane przez ENEA za prowadzoną modernizację oświetlenia ulicznego.
- Podczas V Kongresu „Obywatel Senior” nasza gmina została wyróżniona wśród 11 wyróżnionych w Polsce za kompleksowe działania oparte na dialogu międzypokoleniowym poprzez organizowanie różnorodnych, cyklicznych spotkań i warsztatów dla osób starszych.
- Dwukrotnie uzyskaliśmy tytuł „Samorządu od Serca” za prowadzenie działań profilaktyki chorób układu krążenia, promocji ochrony zdrowia oraz wykonywanie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie.
Ponadto jako burmistrz naszej gminy w rankingu Burmistrz 25-lecia zająłem VI miejsce w Polsce. Zostałem również wyróżniony nagrodą im. Grzegorza Palki. Nagroda ta zwana jest Oskarem Samorządowym i jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem za wybitne zasługi dla rozwoju samorządności terytorialnej.
Sukcesem naszej gminy jest również zajmowanie przez naszą młodzież czołowych miejsc w rozgrywkach wojewódzkich w tenisie stołowym i turniejach piłkarskich. Nasze dwie drużyny piłkarzy seniorów uczestniczą w rozgrywkach w B klasie, drużyna dziewcząt grała w III lidze, a drużyna tenisistów stołowych uzyskała awans do II ligi. Gmina jest organizatorem wielu turniejów tenisa stołowego oraz Mistrzostw Polski w sportach walki dzieci.
W zakresie pomocy społecznej ściśle współdziałano z Powiatowym Urzędem Pracy oraz pracodawcami, w wyniku czego aktywizowano osoby bezrobotne w naszej gminie. Przez całą kadencję działał Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przemocy W Rodzinie, do którego wpłynęło 60 Niebieskich Kart. W ramach zespołu grupy robocze spotykały się 172 razy.W minionej kadencji Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy, szkołami i Gminnym Ośrodkiem Kultury przeprowadził m.in. niżej wymienione działania:
- „Narodziny Rodziny”. Projektem objęto rodziny zagrożone wykluczeniem społecznym i bezradnością opiekuńczo wychowawczą. W celu wzmocnienia odpowiedzialności rodzica jak również funkcji wychowawczej w rodzinie.
- „Czysty Aniołek”. W ramach tej ogólnopolskiej akcji obdarowywano rodziny zebranymi środkami czystości.
- „Szlachetna Paczka”. Zebrane dary przekazano 67 rodzinom.
- „Rozwiń Skrzydła”. W ramach projektu uczono uczniów gimnazjum kreatywnego myślenia i prawidłowych postaw społecznych.
- „Rodzina Bez Przemocy”. Projektem objęto 20 rodzin dotkniętych problemem przemocy w rodzinie.
- „Zdrowe Dzieci W Zdrowych Gminach” W ramach projektu w naszych szkołach sa prowadzone działania wspierające aktywny styl życia. Do projektu zostali włączeni także rodzice, kluby sportowe, są prowadzone dodatkowe zajęcia dot. zdrowego żywienia oraz zajęcia sportowe.
- „Razem Możemy Więcej”. Uczestnicy projektu mieli możliwość odbycia kursów zawodowych „obsługi koparko-ładowarek”, „opiekunki w żłobku”, „manikiurzystki”.
- „Razem Do Celu”. W ramach projektu przygotowywano kursantów do podjęcia pracy.
- „Kooperacja – Efektywna i Skuteczna”. Celem projektu było wypracowanie modelu kooperacji na rzecz zwalczania ubóstwa i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu rodzin.
Ponadto z Banku Żywności pozyskano i za darmo rozdano naszym mieszkańcom 107 ton żywności oraz 45 ton jabłek.
W zakresie ochrony zdrowia dla naszych mieszkańców organizowaliśmy bezpłatne badania mammograficzne, badania przesiewowe ukierunkowane na wykrywanie chorób układu krążenia, usg jamy brzusznej i tarczycy, szczepienia przeciwko grypie. Przy udziale pracowników Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii przeprowadzono szkolenia z zakresu profilaktyki nowotworowej /rak szyjki macicy, piersi, prostaty/. Organizowaliśmy również akcje honorowego oddania krwi, w ramach których oddano 99,3 litra krwi.
Dokonując sprawozdania należy podkreślić bardzo aktywną i bardzo dobrą działalność Gminnego Ośrodka Kultury. Ośrodek ten przy niewielkiej obsadzie kadrowej przeprowadził wiele imprez kulturalno-oświatowych, a m. in.:
– spotkania dla kobiet, w ramach których można było skorzystać z usług manikiurzystki, masażystki, brafitterki, nauki wypieku ciast, wykonywania dekoracji świątecznych, nauki różnych sposobów parzenia kawy,
– prowadzenie zajęć tanecznych i aerobikowych, lekcji gry na pianinie i gitarze, rękodzielniczych,
– przygotowanie i wystawienie wielu przedstawień teatralnych w ramach Walentynek, Letniej Akademii Teatralnej, Zumby, Przypływów Teatralnych,
– prowadzenie teatru „W Krzywym Zwierciadle”, który osiąga wiele sukcesów na scenach wojewódzkich i krajowych,
– prowadzenie zespołu folklorystycznego „Stepniczanie”.
– Zorganizowanie i przeprowadzenie takich wydarzeń jak: Dni Stepnicy, Jazz Piknik Nad Zalewem, Biesiada Rybna, Regaty Żeglarskie, cyrkowy projekt Pippi Pończoszanka, Mobilne Muzeum Migracji, Dożynki Gminne, Spotkania Seniorów, Kiermasz Bożonarodzeniowy i Wielkanocny, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, akcja Zimowa Kraina, Zimowe Ferie, Weekend Kobiet, Dzień Matki, Śpiewanie Dla Andrzeja, impreza plenerowa Wiatr i Woda, Turniej Wsi, Wystawa Owadów, Mikołajkowa Przystań.
Ponadto Dyrektor GOK nadzoruje funkcjonowanie świetlic wiejskich.
Strażnik miejski w minionej kadencji wykonał 486 interwencji w sprawach dotyczących utrzymania czystości, postępowania ze zwierzętami, dewastacji mienia, zatrzymania lub ujawnienia sprawców przestępstw i wykroczeń. Przeprowadził 201 kontroli w zakresie przestrzegania ustawy o odpadach. W 239 przypadkach zastosował środki wychowawcze w postaci pouczenia. Nałożył 95 mandatów karnych na łączna kwotę 17.000 zł. Wykonał 213 konwojów z dokumentacja gminną. Wykonał 30 pomocy prawnych na rzecz innych jednostek Straży Gminnych. Wszczął 14 postępowań w sprawach o wykroczenia przekazując materiały do Sądu Rejonowego w Goleniowie. Wykonał 44 kopie zapisu z monitoringu dla potrzeb postępowań prowadzonych przez Policję. Działania strażnika przyczyniły się do ujawnienia 28 sprawców przestępstw lub wykroczeń do których ścigania uprawniona jest Policja. Schwytał 41 bezpańskich psów. Brał udział w zabezpieczeniu imprez gminnych. W celach prewencyjno-patrolowych przejechał 24.164 km. Powyższe działania jednoznacznie świadczą o przydatności Straży Miejskiej, która nie ma przynosić gminie dochodów poprzez karanie mandatami karnymi, a przede wszystkim ma działać prewencyjnie.
W ramach obsługi interesantów pracownicy Urzędu Miasta i Gminy oraz Ośrodka Pomocy Społecznej wydali 17 410 decyzji administracyjnych, od których złożono tylko 5 zasadnych odwołań. Do w/wym. urzędów wpłynęło 45 608 pism, podań, wniosków. Wydano 420 zarządzeń burmistrza, opracowano 297 projektów uchwał Rady Miejskiej. W ramach dostępu do informacji publicznej udzielono 148 informacji. Przez cały okres kadencji złożono tylko 1 niezasadną skargę, co bardzo dobrze świadczy o fachowości urzędników.
Szanowni Państwo!
W minionej kadencji starałem się wykonać wszystkie zobowiązania jakie Państwu złożyliśmy. Tylko niektóre przedsięwzięcia, ze względu na opóźniony dostęp do unijnych i krajowych dotacyjnych środków finansowych, uległy niewielkiemu przesunięciu w czasie. Działania te są aktualnie realizowane, a ich zakończenie przewidziane jest jeszcze w tym roku lub na początek 2019 r. Jestem przekonany, że zrobiliśmy wszystko co było możliwe dla rozwoju naszej gminy, dla polepszenia warunków życia jej mieszkańców. Niewiele jest w Polsce o podobnej wielkości gmin, które tak jak nasza wykonały tak wiele inwestycji w tak krótkim czasie.
Andrzej Wyganowski
Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica